آمریکا – شمیران گشت

بر اساس آمار سال ۲۰۰۲، ترکیب مذهبی مردم آمریکا به شرح زیر بودهاست: پروتستان ۵۲٪، کاتولیک ۲۴٪، مورمون ۲٪، یهودی ۲٪، مسلمان ۱٪، دیگران ۱۰٪، بدون دین ۱۰٪. ۴ میلیون آفریقایی-آمریکایی که با پیروزی اتحاد آزاد شده بودند با مشکلات بیشتری مواجه شدند، بعد از فروکش شدن خوشحالی اولیه زیر یوغ «کدهای سیاه» رفتند که براساس آن حق رأی، شهادت علیه سفید پوست­ها، حمل اسلحه، با حضور در پاتوق های همیشگی سفید پوست ها را نداشتند، دولت واشنگتن نتوانست روی عهد «۴۰ آکر زمین و یک قاطر» برای هر برده آزاد متعهد بماند، مهمترین دستاورد مثبت هیات آزادمردان تأسیس بیمارستان ها و مدارس جدید بود.

اما تأثیر آن برای زنان، کارگران غیر سفیدپوست، حقوق بگیران حداقلی و افرادی که تحصیلات کمتری داشتند بیشتر بود. نکته درخور توجه درباره شیعیان آمریکا این است که گروه شیعیان مهاجر، بیشتر در جهت همگون شدن با فرهنگ آمریکا و آمریکایی حرکت میکنند، در حالی که گروه دوم، یعنی آمریکاییهای شیعه شده همواره در مخالفت با آمریکا در عرصههای سیاست و فرهنگ هستند. کودکان در زندگی محلی نقش مهمی دارند، و آمریکایی ها بیشتر از همه می دانند که همه ما، بعضی اوقات، کودک هستیم. جهت مهاجرت به ایالات متحده و کسب اطلاعات بیشتر برای شرایط زندگی در ایالات متحده و روند آن، لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه مراحل به درستترین روش ممکن عمل کنید.

گیتس از آغاز بنیانگذاری مایکروسافت تا سال ۲۰۰۰ برای مدت ۲۵ سال بهعنوان مدیرعامل مایکروسافت کار کرد و تا سال ۲۰۱۴ در مجموع ۳۹ سال، ریاست هیئت مدیره مایکروسافت را برعهده داشت. در دورانی که کشورهای کهن در میدان های جنگ اروپا می جنگیدند، آمریکا خود را برای صحنه جهانی آماده می کرد. اوماها، کانزاس سیتی، اوکلاهما و لیتل راک از جمله شهرهای ارزان برای زندگی در ایالات متحده هستند.

نخستین گروه شیعیان مهاجر، از حدود صد و هشتاد سال پیش، از لبنان و سوریه به آمریکا مهاجرت کردند و در شهرهای دیترویت میشیگان و راس و داکوتای شمالی ساکن شدند. سرانجام در حدود ۱۴٬۰۰۰ سال پیش قبل از میلاد (به روایتی ۲۵٬۰۰۰ سال پیش) از آسیا و از راه آنچه امروز “تنگه برینگ” نامیده میشود به قاره آمریکا وارد شدند. با رسیدن سال ۱۹۱۴، آمریکا خود را به یک قدرت پیشگام جهانی تبدیل کرده بود.

سال ۱۵۱۳ اولین اروپایی ها به سرزمین اصلی ایالات متحده آتی پا گذاشتند. به طور کلی، نکته مهم درباره شیعیان مهاجر، آن است که این گروه، غالباً فعالیت سیاسی ندارند و بیشتر مایل هستند خود را با فرهنگ و آداب آمریکا تطبیق دهند. ایالات متحدهٔ آمریکا در نیمکرهٔ غربی زمین، و در شمال قاره آمریکا واقع است. مرکز اصلی سازمان ملل متحد در کلانشهر نیویورک و همچنین مجسمه آزادی، مهمترین نماد ایالات متحده آمریکا در نیویورک واقع شدهاست. منطقه گسلمپ (Gaslamp) در مرکز شهر و ساحل اقیانوس آرام پر از رستورانهایی است که غذای دریایی سرو میکنند. یکی از این تغییرات شامل قدرت بیشتر در مجلس اعلا یا همان مجلس علیا میشود، علی رغم آن که بخش اعظمی از اختیارات در دست دیوان عالی است، باقی اختیارات که تفکیکی از قدرت میان شاخههای مقننه و مجریه است، در اختیار دو حزب اصلی است.

جهت آشنایی بیشتر با ایالات متحده، GO2TR در این بخش شما را با پایتخت و شهرهای مهم آمریکا آشنا خواهد کرد. جالب اینجاست که مارتین والدسیمولر آلمانی فقط همین یکبار از «آمریکا» برای نامیدن قاره جدید استفاده کرد. گفته می شود که پل ریویر برای هشدار درباره پیشروی بریتانیایی ها در کانکورد با اسب از همه دهکده های میدل اسکس تاخت، اولین مقاومت در الکسینگتون صورت گرفت، اما روی پل کانکورد بود که کشاورزان آماده نبرد با بریتانیایی ها رودررو شده و صدای شلیک آنها در سرتاسر جهان پیچید.

دوران تصدی معاون ریگان و رئیس جمهور بعدی، جورج بوش، با جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ و شورش های نژادی در ۱۹۹۲ گره خورد. مهاجرت از ایران در سال های پس از انقلاب اسلامی و جنگ ایران و عراق ۱۹۸۰-۱۹۸۸ به طور چشمگیری افزایش یافت. آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم به تنها قدرت دنیا تبدیل شد که در جنگ آسیبی به آن وارد نشده بود، در حقیقت، در همین دوران بود که اقتصاد آمریکا شکوفا شد: شرکت های آمریکایی همچون بوئینگ و جنرال الکتریک و نیز کوکاکولا و کسب و کار فیلمسازی هالیوود همگی جنگ خوبی داشته و سر بلند ظاهر شدند.

از نظر نژادی، امروزه ۳۳٪ مسلمانان ایالات متحده را آمریکاییان آسیایی جنوب و جنوب شرقی، ۳۰٪ را آفریقایی آمریکاییها، ۲۵٪ را آمریکاییان عرب تبار، و ۳٫۴٪ را آمریکاییان آفریقایی، ۲٫۱٪ را آمریکاییان اروپایی، ۱٫۶٪ راسفید پوستان آمریکایی و ۴٫۹٪ مسلمانان آمریکا هم از دیگر نژادها تشکیل شده است. این کشور از نظر وضعیت سلامت، درآمد و ثروت، امنیت، کیفیت آموزشی، تحصیلات و مهارتها، مسکن و همچنین آب و هوا از موقعیت مناسب و فرصتهای زیادی برخوردار است. از نظر کل وسعت آب و خاک، آمریکا بعد از روسیه و کانادا، سومین کشور پهناور جهان است.

غیر از مراکزی که مدیریت آنها با اشخاص روحانی است، مراکزی نیز وجود دارند که اداره آنها با اشخاصی است که هیچ سنخیتی با اسلام و شیعه ندارند، بلکه ضد علمای اسلام و از لحاظ سیاسی، ضد دولت ایران هستند. در سال ۱۹۲۴، دولت آمریکا قانونی را تحت عنوان «قانون منع ورود آسیایی ها» (Asian Exelusion Act)، که به نوعی مفهوم نژادپرستی را نیز دربرداشت، وضع کرد و با تمسک به آن، از ورود آسیاییهایی که از نظر آنان رنگین پوست محسوب میشدند و از نظر فرهنگ و رفتار، با سفیدپوستان اروپایی تبار آمریکا متفاوت بودند، ممانعت کرد.

وی نقشه بعدی خود را ۹ سال بعد یعنی در سال ۱۵۱۶ منتشر کرد و در آن قاره آمریکا را «سرزمین ناشناخته» یا به لاتین «Terra Incognita» خواند. افراد از چهار گوشه دنیا در اینجا جمع شده اند تا بعد از انقلاب، جنگ های داخلی و شورش ها به چنین موفقیت شگفت انگیزی دست یابند. ممنوعیت الکل در سال ۱۹۲۰ بر پایه استدلال های اخلاقی توجیه شده اما دنیای جنایتکاران را ساخت.

جاده برابری حقوق سیاهپوستان در دست ساخت بود. او از گروهی از مردم مسلح به کمک دولتهای فرانسه و اسپانیا ارتش بزرگی ساخت که نهایتاً موفق به شکست نیروهای بریتانیایی در جنگ انقلاب آمریکا (۱۷۸۳-۱۷۷۵) شدند. شهری بزرگ با خیابانهای سنگفرش شده و ساختمانهای آجری حس خوبی به هر بیننده و گردشگری میدهد. پل بی بریج که پل ارتباطی بین سان فرانسیسکو و اوکلند است نیز از پلهای بزرگ و معروف این شهر است.

نام آمریکا اقتباسی است از نام آمریگو وسپوچی جهانگرد و کاشف ایتالیایی که توسط یک نقشه ساز آلمانی در سال ۱۵۰۷ میلادی ثبت شد. اولین بار نام «آمریکا» در سال ۱۵۰۷ میلادی در نقشه یک کشیش آلمانی به نام مارتین والدسیمولر ظاهر شد. عضو بسیار فعال این گروه، «عون علی خلفان» است که ترجمه انگلیسی قرآن را از شاکر و ترجمه میر احمد علی را برای اولین بار در سال ۱۹۸۸ چاپ کرد. ایالات متحده یک جمهوری مشروطه فدرال است که در آن رییس جمهور ایالات متحده (رییس دولت و رئیس کشور)، کنگره و نظام قضایی در قوای تضمین شده برای دولت ملی شریک اند و دولت فدرال حاکمیت را با دولتهای ایالات شریک است.

«آمریکا رو به افول است. شیکاگو شهری است که با معماری حیرتانگیز، غذای عالی، پارکهای فوقالعاده و تفریحات شبانه بسیار گردشگران زیادی را به خود جذب میکند. زیرا حجم درخواستهای ویزا که روزانه باید در کنسولگریهای ایالت متحده مورد رسیدگی قرار گیرد بسیار زیاد است. این هتلها و مسافرخانهها گزینههای بسیار خوبی برای انتخاب هستند. با این حال، در میان شادی هایی که او باما با خود آورد، بحران مالی جهانی آمریکا را در یک مارپیچ اقتصادی نزولی فرو برد و لازم شد که دولت فدرال برای توازن میلیون ها دلار نیازمند کمک مالی باشد. اگرچه ایرانیان از دهه ۱۹۳۰ به تعداد کمی در ایالات متحده زندگی میکردند، اما حمایت دولت ایالات متحده از محمدرضا پهلوی و سرنگونی بعدی او در انقلاب اسلامی ۱۹۷۸ و ۱۹۷۹ به مهاجرت ایرانیان در نیمه دوم قرن بیستم کمک کرد.

او در مارس ۲۰۲۰ از هیئت مدیرهٔ این شرکت کنارهگیری کرد. در میان شهرهای بزرگ جهان، تولید ناخالص داخلی نیویورک در زمره بیشترینها قرار دارد که از نظر ارزش اسمی، میتوان به تنهایی آن را با کشور بزرگی مثل روسیه مقایسه کرد. آنان حتی نمیدانند که سیکها مسلمان نیستند و به همین علت، بسیاری از آنان را به خاطر عمامه شان مورد ضرب و شتم قرار دادهاند و کار به جایی رسید که سیکها مجبور شدند روی لباسشان علامت مخصوصی بگذارند و بگویند ما مسلمان نیستیم.

دیدگاهتان را بنویسید