آمریکا – دیپلماسی ایرانی

این مسئله سبب شد که تجار زیادی به فکر صادرات زعفران به آمریکا بیفتند. کوههایی با قلههای پوشیده از برف که تا آسمان سر به فلک کشیدهاند، رودخانه زیبایی که از همان کوهها و یخچالهای طبیعی سرچشمه میگیرد و محلهای مخصوص پیادهروی از زیباییهای این پارک هستند. جاذبه توریستی و یکی از مکان های دیدنی آمریکا، پارک گراند کانیون است. کارتهای گردشگری امکان استفاده از بسیاری از جاهای دیدنی ایالات متحده آمریکا را با هزینهای اندک فراهم میسازد (حتی از سیستم حمل و نقل به رایگان میتوانید استفاده کنید). مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا با ۴۳۵ عضو و مجلس سنای ایالات متحده آمریکا با ۱۰۰ عضو به صورت مشترک به امر قانونگذاری مشغول هستند.

برای همین است که ملتها هر جائی که جمهوری اسلامی را میشناسند، به جمهوری اسلامی علاقهمندند، طرفدار جمهوری اسلامیاند، شعارهای جمهوری اسلامی برای آنها دلنشین است؛ بعکسِ شما سران رژیم ایالات متحدهی آمریکا، که در عراق منفورید، در افغانستان منفورید، در مصر منفورید، در تونسِ بعد از انقلاب منفورید، در لیبی که نیروهای نظامی وارد کردید و تحرک نظامی دارید، منفورید؛ حتّی در اروپا منفورید. یک ماه بعد، بابی کندی، بعد از برگزاری یک کمپین در لس آنجلس با شلیک گلوله کشته شد. اکثر تورهای دور دنیا در لس آنجلس و نیویورک توقف دارند، اما آمریکا جایی است که وقت بیشتری برای گردش نیاز دارد.

به طور مثال بهترین فصل سفر به لس آنجلس فصل بهار است، در حالیکه بهترین فصل سفر به واشنگتن فصل پاییز است. از شرق دنیای اسلام بگیرید، از اندونزی و مالزی و هند، تا برسید به آفریقا؛ همه جا حضور مستعمران بوده است که ملتها را ضعیف کرده، خون آنها را گرفته، ارادههایشان را تضعیف کرده. آنان حتی نمیدانند که سیکها مسلمان نیستند و به همین علت، بسیاری از آنان را به خاطر عمامه شان مورد ضرب و شتم قرار دادهاند و کار به جایی رسید که سیکها مجبور شدند روی لباسشان علامت مخصوصی بگذارند و بگویند ما مسلمان نیستیم.

چرا این تهدیدها به ضرر آمریکاست؟ آسانترین بخش برای طی کردن این مسیر، بخشهای کوهنوردی در ایالتهای آریزونا و مریلند است. این رشتهکوه به نام کوهستان کوهنوردی شناخته میشود. امروز شما از اکثریت ملت خودتان در آمریکا هم میترسید؛ نشانهاش این حرکت و جنبش وال استریت است که به نیویورک محصور نماند؛ در شهرهای متعدد دیگر در آمریکا مردم اظهار نفرت میکنند. حادثه 11 سپتامبر و متعاقب آن محکومیت های پی در پی کشورهای مختلف بر علیه کشتار مردم در نیویورک و انگشت اتهامی که به سوی بنیادگرایی در خاورمیانه نشانه رفت توجیه گر حمله جنگنده های اف شانزده به سرزمینی بود که حتی برای تامین مایحتاج اولیه خود نیز دچار مشکلات اساسی بود.

از بین موسسات مشهور ملی این شهر می توان به دانشگاه های کلمبیا (1754)، نیویورک (1831)، فوردهام (1841)، راکفلر (1901) و اتحادیه کوپر (1859) اشاره کرد. اگر در زمینهی سلاح تحریم نمیشدیم، امروز این پیشرفتهای عجیب را نداشتیم؛ اگر در قضیهی اتمی، اینها نیروگاه بوشهر را خودشان ساخته بودند، ما در غنیسازی پیشرفت نمیکردیم؛ اگر درهای علم را به روی ما نبسته بودند، ما در سلولهای بنیادی و هوافضا و فرستادن ماهواره به آسمان، به اینجاها نمیرسیدیم.

اسماعیلی در آغاز سخنانش با تشکر از دستاندرکاران انتشار کتابهایی پنجگانه افول آمریکا به ویژه دکتر کرمی مدیر انتشارات سروش، مختارپور رئیس نهاد کتابخانهها عنوان کرد: من فکر میکنم در سالهای اخیر یک خیز خوبی در این راه برداشته شده است و مجموعه مراکز مطالعاتی که در این حوزهها نسبت به این مسئله اهتمام خوبی داشتهاند. پس این تحریم به نفع ماست. این تحریمها برای این است که ایران را وادار به عقبنشینی کنند، ایران هم که عقبنشینی نخواهد کرد؛ نتیجه این میشود که هیبت غرب و هیبت تهدیدهای غرب در چشم این ملتهای منطقه که قیام کردند، میشکند و عزت ملت ایران و قدرت ملت ایران در چشم اینها زیاد میشود؛ و این به نفع ماست.

بنابراین، این تحریمها برای ضربه زدن به ماست، اما از این دو جهتی که عرض کردم، در واقع خدمت به ماست. امپراتوری نظامی و مالی و تبلیغاتی و سیاسی مسلط بر دنیا – یعنی شیطان بزرگ، آمریکا – با همهی توان، با همهی آنچه که در چنته داشت، به میدان نظام جمهوری اسلامی آمد، به میدان انقلاب آمد و خاطرجمع بود که انقلاب را به زانو در میآورد. آن رژیمی، آن نظامی که اعتبارش در چشم مردم خودش بشکند، سرنوشتش معلوم است؛ مثل رژیم شوروی سابق.

یعنی وقتی یک رژیمی، یک نظامی از لحاظ گفتمان، از لحاظ منطق، در چشم مردم خودش ساقط بشود، دیگر امیدی به بقای این رژیم نیست. باتلاق فراهمآوردهی به دست خودشان در مناطق گوناگون، آنها را دارد غرق میکند. آنها نمیتوانند خودشان را خلاص کنند. به خاطر اینکه خود این تهدیدها نشاندهندهی عجز آمریکا از مقابلهی منطقی و مقابلهی گفتمانی است؛ یک گفتمانی در مقابل گفتمان جمهوری اسلامی ندارند؛ نمیتوانند در میدان مقابلهی فکری و منطقی، برای خودشان غلبهای ایجاد کنند؛ مجبور میشوند توسل به زور و تشبث به زور بکنند. البته آنها و دیگران بدانند – میدانند هم – که ما هم در برابر تهدید به جنگ و تهدید به تحریم نفتی، تهدیدهائی داریم که در وقت خودش، آن وقتی که لازم باشد، انشاءاللَّه اعمال خواهد شد.

2- “اقدام یک جانبه” که به طور مشخص برای عراق تجربه شد و سیاستی مغایر با رویکرد خود محدود کنندگی آمریکا در پس از جنگ سرد به حساب می آید. که بر “جذابیت های فرهنگی یا ارزشی، و یا قابلیت نفوذ و تغییر در چینش اولویت های سیاسی در یک موضوع خاص به گونه ای که اولویت های دیگران به دلیل غیر واقعی به نظر رسیدن، مورد توجه قرار نگیرد، متکی باشد.” بر این اساس انواع رفتار ها که در فرایند اعمال قدرت وجود دارند به ترتیب در این طیف قرار می گیرند: “صدور دستور، تهدید و اجبار، “مشوق های اقتصادی”، “تنظیم اولویت ها”، “جاذبه خالص” و متقاعد کردن.” منابع قدرت نرم در ارتباط با متقاعد کردن قرار دارد و به انتهای این طیف رفتاری، متمایل است.

گرفتاریهای اقتصادی، ناکامیهای پیدرپی در افغانستان و عراق، اعتراضهای عمیق مردمی در آمریکا و دیگر کشورهای غربی – که دامنهی آن روزبهروز گستردهتر شده است – مبارزات و جانفشانیهای مردم فلسطین و لبنان، قیامهای دلیرانهی مردم در یمن و بحرین و برخی دیگر از کشورهای زیر نفوذ آمریکا، همه و همه حامل بشارتهای بزرگی برای امت اسلامی و بویژه کشورهای انقلابی جدید است. ناشناس گفته: سلام ایا مهاجرت از طریق کار برای امریکا امکان داره راننده ماشین سنگین هستم خانمم نمایندگی بیمه داره و کار بیمه انجام میده یه فرزند پسر زیر یک سال داریم. ناشناس گفته: سلام من در مقطع دبیرستان هستم میخواستم بدونم چجوری میتونم اقامت امریکاروبگیرم؟

دیدگاهتان را بنویسید