آلودگی رودخانهها و تغییر جنسیت ماهی ها

بنابراین این امکان وجود دارد که آب با DO در طول روز اشباع شده باشد اما در شب به دلیل رشد جلبک ها شرایط بی هوازی رخ دهد. نور خورشید:نور خورشید به عنوان یک ضدعفونی کننده عمل می کند و رشد جلبک هایی را که در طول روز اکسیژن تولید می کنند و در شب از اکسیژن در جهت تخریب آلاینده های آب استفاده می کنند تسریع می کند. محمد خالقی اظهار داشت: کاهش میزان آب سبب شد تا ماهیان با کمبود میزان اکسیژن روبه رو شده و تلف شوند. آقابیگی در ادامه با اشاره به وضعیت استانهای بوشهر، چهارمحال و بختیاری و فارس با توجه به بارشهای سیل آسا در این مناطق نیز بیان کرد: علارغم بارندگیهای شدید که باعث رکورد در برخی از استانها شدخوشبختانه مشکل خاصی گزارش نشده با توجه به اینکه ۵۰ درصد بارندگی در سال در این استانها باریده مشکلی گزارش نشده است.

هم اکنون بیش از ۹ ماه از وقوع سیلاب در استان خوزستان میگذرد، ولی هنوز بخشهای مختلف این استان تکمیل نشده که مجددا سیل دامن این استان را گرفت. متاسفانه مقصران حوادث قبلی هم مانند سیل فروردین ماه ۹۵ و برخی دیگر از بلایای طبیعی در لابلای کاغذها و گزارشهای تحقیق و تفحص کمیتههای حقیقت یاب ماند و اکنون در کنج قفسهها خاک میخورد. در این جا این سوال پیش میآید که مقصران سیل نوروز ۹۸ متوجه چه کسانی بودند؟

جاغرق ترکیب دو واژه ی جا و غرق است که علت این نامگذاری این است که در گذشته منطقه طبیعی جاغرق به علت بارندگی فراوان در زیر آب غرق بوده است و پس از سالها این روستا سر از آب بیرون آورده است و به شکل امروزی آن درآمده است. کدام نهادها مسئولیت دارند و علت وقوع سیلاب در برخی شهرها چه بود و چرا اینقدر خسارت بهبار آورد؟ 60- چرا باید از مشاهدات خود یادداشت برداری کنیم؟ به همین دلیل نمایندگان مجلس درصدد استیضاح وزیر نیرو برآمدند به طوری که برخی از آنها می گفتند: به استحضار اردکانیان وزیر نیرو رساندیم و نوشتیم که اگر ظرفیت خروجی کرخه برای حداقل ۱۵۰۰ مترمکعب بر ثانیه مهیا نشود، ممکن است با شرایط بسیار ناگواری مواجه شویم.

جاذبه های روستای اولسبلانگاه ماسال محدود به طبیعت چشم نواز ان نیست .عکاسی از ، پیچش های جاده با درختان انبوه و در هم تنیده، خانه ها و کلبه های چوبی با سقف های رنگی یکی از تفریحات خوب برای ثبت خاطرات شماست .همچنین میتولنید همچون مردمانی که با اسب به ییلاق و قشلاق خود کوچ میکردند سوار بر اسب ها در دشت لاله بتازید. مسیر رسیدن به ییلاق اولسبلنگاه،عجله نکنید کمی ماجراجویی در جاده های اطراف شما را به ابگیری کوچک میرساند که خنکای ان روحی تازه میبخشد.صدای رودخانه خالکویی موسیقی زنده ایست که طبیعت ماسال گیلان به شما تقدیم میکند.

ییلاق اولسبلنگاه در ارتفاع هزار و 489 متری از سطح دریا، که در فاصله حدود 27 کیلومتری شمال غرب شهر ماسال قرار دارد، گل سر سبد ییلاق های این شهر است و جایگاه شناخته شده ای در میان ییلاق های اطراف ماسال دارد. با وجود آن كه شبكه تلویزیونی امبیسی امتیاز انحصاری برگردان تلویزیونی قصه كمیك استریپی «ایلجیمائه» را دارد، ولی یك شبكه تلویزیونی دیگر كره به نام اسبیسی هم مجموعهای در رابطه با این شخصیت تهیه و تولید كرد. برای به وجود آوردن محیطی زیبا و طبیعی به کار می رود.از این رو استفاده از قلوه سنگ ها در محوطه سازی لندسکیپ و زری اسکیپ نمای بسیار لوکس را به وجود می آورد.با توجه به خشکسالی در سال های اخیر و مصرف بالای آب چمن ها در فضای سبز،به استفاده از سنگ رودخانه به جای چمن در فضای سبز توصیه شده است.استفاده از چمن در فضای سبز احتیاج به مراقبت،آبیاری و…

اترک در ترکمنستان نیز بهعنوان بلندترین و طولانیترین رودخانه این کشور به حساب میآید اما بهدلیل تغییرات اقلیمی همانند همتای ایرانی اش وضعیت چندان مناسبی ندارد که میطلبد مقامهای مسئول در دو کشور برای برون رفت از این بحران اقدامهای سازندهای را در دستور کار خود قرار دهند. از آنجا که توسعه ی روز افزون جمعیت و در پی آن افزایش فعالیت های کشاورزی و صنعتی و نیز افزایش حجم فاضلاب ها و پساب های شهری موجب آلودگی منابع آب موجود شده است،یکی از مهم ترین منابع آب قابل استفاده رودخانه ها می باشند میزان آلاینده های قابل پالایش برای هر رودخانه متفاوت و متغیر است و بسته به نوع و تعداد منابع آلاینده و شرایط رودخانه می باشد.منابع آلاینده می توانند به صورت نقطه ای مانند پساب های شهری و صنعتی و یا غیر نقطه ای همانند زه آب های کشاورزی باشند.

توسعه ی روز افزون جمعیت و در پی آن افزایش فعالیت های کشاورزی و صنعتی و نیز افزایش حجم فاضلاب ها و پساب های شهری موجب آلودگی منابع آب موجود شده است،یکی از مهم ترین منابع آب قابل استفاده رودخانه ها می باشند میزان آلاینده های قابل پالایش برای هر رودخانه متفاوت و متغیر است و بسته به نوع و تعداد منابع آلاینده و شرایط رودخانه می باشد.منابع آلاینده می توانند به صورت نقطه ای مانند پساب های شهری و صنعتی و یا غیر نقطه ای همانند زه آب های کشاورزی باشند.

ایران با نواحی کوهستانی که دارد در ییلاقات خود در دل تابستان هم آب و هوای خنک و دلپذیری برای ارائه دارد. بهترین زمان بازدید: بهترین زمان بازدید از این غار هم بهار و تابستان است. در این شهرستان بسیار زیبا بیش از ۱۷ غار وجود دارد که بزرگترین آنها نام آویشو را به خود گرفته است. مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل منابع آب ایران اضافه کرد:کنترل حجم مخازن سدها به صورت مستمر در دستور کار قرار گرفته است و در استانهایی مانند فارس اقدام به رهاسازی آب برخی از سدها شده تا حجم کافی برای مهار سیلابهای احتمالی وجود داشته باشد.

مدیریت بحران خوزستان، به منظور جلوگیری از وارد آمدن خسارت به دامداران، کشاورزان و اهالی روستاهای حاشیه رودخانه دز، کارون و کرخه هشدارهایی داده بود؛ اما رفته رفته آب پشت سدها افزایش مییافت و نگرانی برای مدیریت این رحمت الهی، پس از تحمل سالها خشکسالی بیشتر میشد، عملیات ترمیم سیل بندها آغاز و تهمیدات لازم برای وارد آمدن کمترین خسارت به خوزستانیها و ساکنان حاشیه رودخانهها اندیشیده شد. اسـتان خوزسـتان در جنـوب غـرب ایـران بـا مساحتی حدود 64236 کیلومتر مربع در کنار خلیج فارس و اروند رود قرار دارد.رقوم جلگه خوزسـتان در حـدود شوشـتر کـه رود کارون از سد گتوند میگذرد بالاتر از 50 متر از سطح دریا و بتدریج به سمت جنوب کاهش میابد تا اینکه در بندر قیر به حـدود 22 متر,در اهواز به حدود 15 متر,در ناحیه طرح توسعه نیشکر به حدود 1-9 متر, در دارخویین به حدود 4 متر و در انتها بـه حـدود 2 متر از سطح دریا میرسد.شیب متوسط جلگه نیز از شوشتر تا بند قیر در امتداد متوسط رودخانه حدود 0/8در هـزار,از بنـد قیـر تـا اهواز 0/1 در هزار و از اهواز تا بهمنشیر و حفار حدود 0/008 در هزار میباشد.مساحت دشـتهای جلگـه خوزسـتان 6935 کیلـومتر مربع است.بارندگی کم,تبخیر زیاد,آبیاری بی رویه,شیب کم اراضی دشتها,بافت خاک سنگین,قابلیت نفوذ کم و عدم وجود زهکـش های طبیعی از عوامل اصلی شور شدن اراضی منطقـه است.خوزسـتان از شـمال و شـرق بـه بـه رشـته کوههـای زاگـرس منتهـی میشود.استان خوزستان توسط حوضـه هـای کـارون بزرگ(کـارون و دز) جراحـی و زهـره و کرخـه و مـرزی غـرب پوشـانده شـده است.مقادیر آبدهی حوضـه هـای فـوق در اسـتان خوزسـتان بترتیـب 7366،2077/3 255/7 و 40/2 متـر مکعـب گـزارش شـده است.بسیاری از اراضی موجود در حاشیه ی این رودخانه به وسیله ی آن آبیاری می شوند و این خود دلیلی برای بررسی کیفـی آب این رودخانه می باشد از آنجا که عملکرد محصولات کشاورزی بستگی زیادی به کیفیـت آب آبیـاری دارند،شـناخت الگـوی کشـت مناسب با کیفیت آب ،تأثیر مهمی بر سود اقتصادی، مصرف آب و سایر نهاده های کشاورزی خواهد داشت.منطقه×مورد×مطالعـه×در× این×تحقیق×در ×پایین×دست ×محل×اتصال×رودخانه×دز×به رودخانه×کارون ×و×شامل ×بازه ×های×ملاثانی×تا×اهواز×و×اهـواز×تـا×فارسـیات×مـی× باشد،در شکل زیر موقعیت ایستگاه های هیدرومتری نشان داده شده است.در این پژوهش به بررسی توان خودپـالایی رودخانـه ی کارون در بازه ی ملاثانی تا فارسیات و در سال آبی 92-93 پرداخته شده است.

ماده سوم – الف – در ظرف ماههای سال نورمال اب یا سال مافوق نورمال مقادیر معینه اب از رود هیرمند ( هلمند) که در ماده سوم این معاهده تشریحگردیده طبق ستون 4 جدول اتی در بستر رود هیرمند (هلمند) در مواضع ذیل از طرف افغانستان به ایران تحویل داده میشود. ماهی قرمز سفره هفت سین که نمادی از زندگی و تحرک است اگر پس از تعطیلات نوروز زنده باشد نباید در رودخانه ها و دریاچه ها رها شود چون باعث مرگ و میر سایر ماهی های درون رودخانه یا دریاچه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید