آشنایی با کشورها (116) : اروگوئه

3- حمام كردشت بر کنار رود ارس و در جوار روستای کردشت واقع شده است. قدمت اين حمام به بيش از دو قرن می رسد. قدمت این کلیسا به قرن ۱۴ باز میگردد اما میگویند که بنیانگذارش، یکی از حواریون عیسی مسیح به نام ناتانائیل بوده است. وی در عین حال گفت: در خصوص این رودخانه به دلیل اهمیت بین المللی و خارج از حوضه ای استان، جلسات مختلفی در سازمان تشكیل و مقرر شده كه جهت ایجاد سیستم یكپارچه پایش در سه استان اردبیل ، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی اقداماتی انجام شود كه در این خصوص اداره كل در حال پیگیری تحقق این امر می باشد.

مذکور در صورت عدم توافق با مالک یا مالکین طبق رأی دادگاه صالحه پرداخت خواهد شد. طبق گفته هاى افراد بومى ساكن در منطقه منبع اصلى آلودگى ارس تخليه فاضلاب منطقه مسكونى و صنعتى جلفا به داخل رودخانه است. اگرچه طبق گزارش «دیپلماسی ایرانی»، نقش سدهای ارمنستان بیشتر کنترل سیلابها بوده اما سدهای عظیم و غولآسای ترکیه است که نگرانیها از جریان زندگی ارس را بیشتر کرده است. اما مهم اینکه، قبل از رسیدن ارس به ایران، ارمنستان هم از جوش و خروش این رود کم میکند چراکه دو سد بزرگ با ظرفیت ۲۵۰ میلیون مترمکعب و ۹ سد کوچک ۵ تا ۱۰۰ میلیون مترمکعبی بر سر راه آن احداث کرده است.

وی بیان كرد: اقداماتی در خصوص ارتقا و توسعه این سیستم جهت اندازه گیری های بیشتر و دقیق تر از سوی اداره كل انجام شده كه در صورت تحقق از ظرفیت بالای سیستم پایش آنلاین در آنالیز پارامترهای بیشتر این رودخانه بهره گیری خواهد شد. کشاورزی نقش مهمی را در تاریخ اروگوئه و هویت ملی این کشور ایفا کردهاست تا اواسط سده بیستم که تمامی کشور مانند یک چراگاه بسیار بزرگ بود (زمینهای کشاورزی) و ثروت بدست آمده درمناطق داخلی کشور در مونته ویدئو به عنوان «کاسکو» (casco) یا راس مدیریتی خرج میشد.

دارای طراحی داخلی ونقاشی های دیواری بسیار جالب است. این رود یك هزار و 72 كیلومتر طول دارد و از طولانی ترین رود داخلی ایرانبوده و ازكارون در استان خوزستان نیز طولانی تر است. بر روی ارس تا کنون پنج پل ساخته شده است که عبارتنداز: پل آهن جلفا ، شوسه جلفا ، پل پلدشت در شهرستان ماکو ، پل خدا آفرین در قره داغ ، پل نوردوز در مرز ارمنستان. رودخانه ارس كه در زبان تركی آذربایجانی آراز خوانده می شود از كوه های بینگول منطقه آناتولی تركیه سرچشمه می گیرد، در مرز تركیه و ارمنستان به رود آرپا چای می پیوندد، سپس مرز مشترك نخجوان را به طول ۱۱ كیلومتر تشكیل می دهد.

میزان اکسیژن محلول در ایستگاه بام دژ نیز در طول فصول مختلف سال تغییر کرد و کمترین مقدار آن در فصل تابستان و برابر با ۵.۳۶ میلی گرم بر لیتر مشاهده شد. انگار باید محبت و مهربانی را از رودخانه یاد بگیریم؛چرا که انواع ماهی ها رو درون آغوش خود گرفته استو چونان سپری فولادین از ماهی در برابر خطرات محافظت میکند . در مورد کلیسای سنت استپانوس در مقالهی دیگری مفصل صحبت کردهایم. کلیسای سنت استپانوس یکی از جاذبههای تاریخی استان آذربایجان شرقی است که در فهرست میراث جهانی یونیسکو هم قرار دارد. طول رود از سرچشمه تا مصب قريب 1072 كيلومتر است كه پس از سرازير شدن از سرچشمه در نقطه اي به اسم « دوالو » وارد خاك ايران شده و از همين محل تا نقطه « قره دوني » كه آخرين حد فاصل خاك ايران و ارس مي باشد ، در شمال غربي ايران جريان دارد.

حجم مخزن و حجم مفيد سد ارس به ترتيب ۱۳۵۰ ميليون متر مكعب و ۱۱۵۰ ميليون متر مكعب است احداث و بهره بردارى از سد ارس استفاده از حقابه ايران را در حد ميزان مورد توافق در پروتكل فيمابين تأمين كرده است. به اعتقاد كارشناسان زيست محيطى، گرچه تعدادى از سازمانها و ارگانهاى مسؤول، آلودگى هاى رود ارس را در حد غيراستاندارد نمى دانند اما با ادامه روند كنونى، اين رودخانه به همراه حوزه آبريز خود به كانون آلودگى هاى خطرناك تبديل خواهد شد. براي مديريت و توزيع مناسب آب در سيستم 9 مخزنه حوضه کلامرز ميانه اقدام به استفاده از مدلهاي رياضي بهينه سازي شد.

نمونه برداری بصورت فصلی و با استفاده از ابزار مختلف صید شامل دستگاه الکتروشوکر-سالیک و پره انجام گرفت. درباره تبعات از دست دادن منابع آبی ارس همین بس که بدانیم سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل با این رود الفتی دیرینه دارند و ۴۵۰ کیلومتر مشترک این رودخانه مرزی برای زندگی و امرار معاش جمعیت قابل توجهی از مردم این استانها حیاتی است؛ حیاتی که باید جلوی ممات آن را گرفت. هم بر آن تاکید شده اما از یکسو، عدم اعتنای ترکیه به این معاهدات زبانزد بوده و از سوی دیگر، ما هم دست پُری در حوزه دیپلماسی آب نداشتهایم.

البته به استثنای فصل زمستان که به علت کاهش دمای آب ، ماهی ها در نقاط عمیق سد ساکن می شوند. عمق ایده آل برای صید اکثر ماهی ها بین ۲ تا ۸ متراست. علت این امر فشار بالای آب ، کمبود اکسیژن و مواد غذایی در نقاط پر عمق است. وجود مخازن سوخت تهديدى براى اين منطقه محسوب مى شود و چنانچه در منطقه ويژه اقتصادى در جلفا آتش سوزى رخ دهد تمام منطقه درمعرض خطر قرار مى گيرد و چنانچه مخازن سوخت به هر دليلى دچار نشتى شوند به آب و خاك منطقه آسيب مى رساند و به دليل نزديك بودن به رودخانه ارس آلودگى آب اين رودخانه را نيز در پى خواهد داشت.

از گرمای 700 تا 1400 درجه گچ سوخته تجزیه شده و به کلسیم به فرمول CaO به SO تبدیل می گردد و SO3 به SO2 وo تبدیل گشته که هر دو متصاعد می گردند و اگر CaO که همان آهک زنده باشد در پودر گچ باقی بماند در زمان گیرایی آن تاثیر گذاشته و در اثر مجاورت با آب شکفته شده و به هیدرات کلسیم Ca(OH)2 تبدیل می گردد و اگر از این گچ برایسفیدکاری استفاده شود دانه های آهکی در مجاورت آب ازدیاد حجم پیدا کرده و در سطح گچ کاری شده ایجاد ناصافی می نماید آن را آبله رو می کند که در اصطلاح کارگاهی به آن الئئک می گویند.

ماده۵ ـ هر یک از طرفین به طور مستقل عملیات جاری بهره برداری، تعمیر و نگهداری کلیه تأسیسات، ماشین آلات و مخازن آب سدهای انحرافی و نیروگاههای خود را انجام خواهد داد و از هر گونه اقدامی که به تأسیسات نیروگاه و طرز کار عادی آن خلل و نقصی وارد نماید خودداری خواهد نمود. این مطالعات منجمله نسبت به تنظیم طرحهای مشترک و همچنین ایجاد تاسیسات و ایستگاههای هیدورومتریک (اندازه گیری آب ) که طرفین مفید تشخیص دهند ، یا تکمیل تاسیسات و ایستگاههای موجود انجام خواهد شد. همچنین در شاهنامه، فردوسی بعضی رودها را باعث جاودانگی میداند و گذاشتن پهلوانان و شاهان از رودها را نمادِ اساسی از حمایت یزدانی قهرمانان ایرانی میداند.

تنوع زیستی برای وجود انسان در روی زمین اساسی است و در مسیر زیست پایدار استفاده میشود، منبع نامحدودی از منابع طبیعی است، و محصولات و خدمات اساسی بسیاری را به جامعه ارایه میدهد. 13- کدام ابرها با هوای نسبتا خوب در آسمان پیدا می شوند؟ اما مراسم کفن و دفن را نباید صرفا مراسمی به منظور انتقال و دور کردن جسد فرد متوفی ازمیان زندگان دانست.بلکه بازماندگان از رهگذر برگزاری چنین آئینی می کوشند که به مرگ وجدایی فائق آیند.

دوم اینکه؛ چیزهایی که زمانی با هم تماس داشتند، پس از قطع آن تماس جسمی از دور بر هم اثر میکنند. وی بیان كرد: در سرطان گوارش متاسفانه استان اردبیل رتبه نخست كشوری را دارا می باشد و مهم ترین عوامل موثر بر ابتلا به آن نیز در استان عفونت Helicobacter pylori، گاستریت آتروفیك، سیگار، مصرف زیاد نمك، سطح سلینیوم پایین ، مصرف زیاد گوشت قرمز ، مصرف كم میوه و سبزیجات می باشد.

در این حال با توجه به اینكه استان اردبیل رتبه نخست سرطان گوارشی در ایران را به خود اختصاص داده است ، همین این امر منجر به گمانه زنی ها در باره منشاء شیوع این سرطان در استان از جمله در منطقه مغان شده است. دكتر قدرت اخوان اكبری در رابطه با نگرانی های عنوان شده مبنی بر شیوع گسترده سرطان گوارش در پارس آباد گفت: سرطان معده در كل استان نسبت به كشور، نرخ بالایی از ابتلا را داراست ولی اینكه شیوع این سرطان در پارس آباد با سایر نقاط استان تفاوت دارد صحیح نیست چرا كه بیشترین تعداد سرطان معده به نسبت جمعیت در استان متعلق به شهر اردبیل است.

دیدگاهتان را بنویسید