آخر هفتهای شاد و مفرح با تهرانگردی – روزیاتو

عواملی مانند اختلاف جنس در دو سوی رودخانه و یا حتی جهت لایهبندی در سنگها میتواند باعث عدم تقارن در شکل دره بشود. اين رودخانه از دره «اوني كوه پغمان» سرچشمه گرفته، جلگه ميدان را آبياري ميكند و در حدود جاده قندهار مسير خود را كمي تغيير داده و به تنگي للندر به سمت جنوب كوه «قرغ» داخل ميشود و بعد با طي مسير به جلگه معروف چهار دهي وصل شده، پس از عبور از چهارده وارد شهر كابل مي گردد و بعد از خروج از شهر كابل و الحاق به رود «پنج شير» و رود «كنر» از وسط شهر جلالآباد گذشته و سرانجام به درياي سند پاكستان ميريزد.

اين رودخانه بزرگ افغانستان از ميان مردمانی سرچشمه ميگيرد كه در بدترين نقاط افغانستان و صعبالعبورترين نقاط اين كشور زندگي ميكنند و از اين نعمت فراوان و حياتبخش کمترین استفاده را می برند. براساس گزارش منابع معتبر، سالیانه 75 ميليارد متر مكعب آب در كشور موجود است كه 80 درصد آن از طريق ذوب شدن برفها و يخچالهای طبیعی به دست ميآيد. این مدل عددی بر پایه روش اویلری توسعه داده شد و در آن برای مشخص کردن الگوی حرکت جریان آب از معادلات پیوستگی و تکانه (معادلات ناویر استوکس متوسط گیری شده در عمق) استفاده شده است. آبهای آن تا حد زیادی در اقتصاد ، حمل و نقل و روش زندگی مردم مشارکت دارد.

بعضاٌ این باور وجود دارد که روح در محل مرگ باقی می ماند و یا در قبر یا محل سوزاندن جسد ساکن می شود. بر اساس کتاب انفعالات دکارت، این احساسات بهعنوان ادراکات، احساسات و یا عواطف نفس که بهطور مستقیم به خود نفس ارجاع داده می­شوند، نام برده شده است (XI: 349). در بند 26 دکارت بیان می­دارد که افکار در نفس ممکن است به دو طریق تحریک شوند؛ 1- توسط ادراکاتی که از طریق اعصاب انتقال می­یابند و یا از 2- از طریق حرکت تصادفی ارواح حیوانی که تصورات را پدیدار می­سازند. در حال حاضر کارول آن دوفی صاحب این منصب است و تا سال 2019 بهعنوان شاعر درباری مسئول سرودن شعرهای موردعلاقه ملکه خواهد بود.

وطن فدا افزود: بر اساس معاهده هیرمند در سال ۱۳۵۱، حقابه ایران در سالهای آبی نرمال تعیین شده و تشخیص سال آبی نرمال نیز ایستگاهی در بالادست سد کجکی و ماهانه معادل ۸۲۰ میلیارد مترمکعب آب است. از اين مقدار (75 میلیارد مترمکعب) 57 ميليارد مكعب آبهاي سطحي و 18 ميليارد متر مكعب منابع آبي زيرزميني ميباشد كه متأسفانه از مقدار 57 ميليارد متر مكعب آبهاي سطحي تنها از 20 میلیارد آن بهرهبرداري ميشود و مابقي بلااستفاده از مرزهاي كشور خارج ميگردد.

رودخانه سرجنگل به سوي غرب كشور جريان دارد و از دولتيار مي گذرد. منطقه ۲ شهرداری تهران یکی از مناطق شهری تهران است که در شمال شرقی میدان آزادی؛ از غرب تا شمال غرب تهران ادامه دارد. یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف تهران با نام آبشار گزو شناخته میشود. میر جهانگیر خان به این منظور دستور حفر تونلی در گردنه کوهرنگ به چالگرد را داد که امروزه با نام کارکنان شناخته میشود. وی در این رابطه به بهرهبرداری بند تنظیمی کمالخان در فروردین سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: متاسفانه ماه گذشته جریان سیلابی به سمت بند کمالخان روان و به سمت بند زره در جنوب این بند منحرف شده است، به عبارت دیگر بند باز شده و آب به مسیر انحرافی هدایت شده است.

متاسفانه علیرغم این منابع سرشار و غنی برخی از شهرها مثل کابل از کمبود آب شرب سالم رنج میبرند. تنها از سال 2014، زمانی كه اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان مدیریت زراعت و ساخت سدها برای رشد و توسعه اقتصادی را در اولویت قرار داد، افغانستان استفاده از حقوق قانونی خود برای استفاده از رودخانه های مرزی را آغاز كرد. با این حال، افغانستان باید با همسایگان خود در مورد رودخانه های مرزی مذاكره كند؛ زیرا اختلافات در مورد آب ممكن است به خشونت كشیده شود.

شنا، اسکی (اسلا لوم، مارپیچ، پرش، تریک برموت، اسکی بدون چوب و اسکی با پای برهنه) و قایقرانی از ورزشهای محبوب اهالی روستای واریان بهخصوص بچهها به شمار میآید؛ زیرا این روستا به آب، بسیار نزدیک است. در بعضي روستاها چشمههايي كه مردم از آن به منظور شرب و آبیاری مزارع و باغ های خود استفاده مي کنند، طي چند سال اخیر خشك يا به مقدار زيادي كاهش یافته كه باعث نااميدي اهل روستا و ده گشته است و سرانجام ممکن است به مهاجرت و بيسرنوشتي آنان منجر شود و ديگر اين كه كاهش آب سبب كاهش محصولات كشاورزي شده و اين عوامل مزيد بر عواملهاي ديگر عقبماندگي مردم اين مرز و بوم را رقم می زند.

رود اترک، از نظر مساحتی پنجمین رود بزرگ ایران به شمار می آید که براساس قرداد آخال بخشی از این رود در ناحیه چات، در سال ۱۸۸۱ میلادی، مرز رسمی ایران و اتحادیه شوروی در آن زمان شد و در سال ۱۹۲۶ میلادی به موجب قردادی مقرر شد حداقل ٪۵۰ این رود وارد خاک ترکمنستان شود. رودخانه اترک از شهرستان قوچان در خراسان رضوی سرچشمه میگیرد و پس از عبور از استان خراسان شمالی و استان گلستان در کشور ترکمنستان به دریای خزر میریزد.

متأسفانه مردم افغانستان به دلیل عدم برخورداری از ثبات سياسي در سه دهه اخير، گسترش ناامني، فقدان يك دولت مركزي قدرتمند و دنبال نکردن یک برنامه توسعهی معین نتوانسته است تاکنون از اين منابع آبي سرشار به شکل درست و بهينه در راستای بهبود زراعت و مالداری استفاده كنند. اگر حالا به یک برنامه سفر جذاب نیاز دارید، بهتر است سری هم به پیشنهادهای جاباما درباره بهترین جای کردان بزنید و یک سفر فراموشنشدنی به این منطقه زیبا داشته باشید.

غیر واقع بینانه نخواهد بود اگر بگوییم یکی از صنایعی که می تواند مسیر توسعه را فرا روی افغانستان هموار کند و در سطح منطقه قدرت چانه زنی با کشورهای همسایه را به او بدهد، مدیریت و صنعت آب است. او به صورت همزمان كار بازیگری را برای تلویزیون و سینما شروع كرد و در هر دوی آنها، بیشتر بازیگر نقشهای درام بوده است. تحیّر و میل واصل شدن او به معبود، تحیّر و میلی عاریه و مصنوعی نیست. لازم به ذکر است که رودهای نسن معمولا بر اثر آب شدن برف ها در فصل بهار طغیان می کنند به همین خاطر این فصل زمان مناسبی برای ماهیگیری در رودخانه های نسن نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید