آخر هفتهای شاد و مفرح با تهرانگردی – روزیاتو

با احتساب این هزینهها در مجموع بیش از 2000 میلیارد تومان توسط سازمان آب و برق خوزستان و مؤسسه جهاد نصر در آبادان و خرمشهر کار انجام شده است. در مجموع با احتساب نرخ امروزی، سازمان آب و برق خوزستان بابت طرحهایی که امروز در آبادان و خرمشهر افتتاح یا آغاز شد، 1200 میلیارد تومان هزینه کرده است که البته این رقم جدا از هزینههای اقداماتی است که توسط مؤسسه جهاد نصر در این مناطق در حال انجام است. یوسف پایگذار بیان کرد: با دستور مقام قضایی فردی که اقدام به نخالهریزی کرده بود شناسایی و مکلف شد تا نسبت به جمع آوری در کوتاهترین زمان ممکن آن اقدام کند.

به گزارش ایرنا سرپرست معاونت عمرانی فرمانداری آبادان به خبرنگار ایرنا گفت:پس اطلاع از موضوع رودخانه خواری در بستر نهر سیدعبود در بهمنشیر از سه روز پیش، شناسایی و مقابله با آن به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت. قنبری افزود: پیشتر که ورود عراقیها بدون روادید در منطقه آزاد شده بود خیلی از سرمایهگذاران برای سرمایهگذاری در زمینه احداث هتل، پارک آبی و شهربازی اعلام آمادگی کردند و در صورتی که ورود اتباع خارجی به ویژه عراق به درون منطقه آزاد اروند مستمر باشد به طور قطع اقتصاد آبادان و خرمشهر رونق مناسبی خواهند گرفت.

به دلیل کاهش شدید آب ورودی به این رودخانه و کم شدن جریان آب و عدم لایروبی به موقع و مستمر آن، چند سالیست که رسوبات باعث شده عمق رودخانه رو به کاهش بگذارد که با لایروبی میتوان زندگی تازهای به این رودخانه زیبا بخشید. وی ادامه داد: طبق مطالعات انجام شده ۶ نقطه در ساحل بهمنشیر به عنوان فرصت سرمایهگذاری شناسایی شده که میتوان ایستگاههای قایق سواری، رستوران و اقامتگاه بومگردی در آن احداث کرد. وی افزود: این طرح در سال 1369 کلنگزنی شد و در مجموع خلاصه این طرح، احداث یک سد جهت جلوگیری از ورود آب دریا به رودخانه کارون است.

رودخانه کارون پس از رسیدن به خرمشهر به 2 شاخه تقسیم میشود، شاخه اول به اروندرود، سپس اروندرود نیز به خلیج فارس میریزد. ج – یک “سال نورمال اب” عبارت از سالی است که مجموع جریان اب از اول اکتبر تا ختم سپتامبر سال مابعد در موضع دستگاه ابشناسی دهراود بررود هیرمند (هلمند) بالاتر از مدخل بندکجکی چهار میلیون و پانصد (پنجصد) و نود هزار ایکرفیت (4590000 ایکرفیت) (5661.715 میلیون مترمکعب) اندازهگیری و محاسبه شده است. وی ادامه داد: با ابلاغ معاون اول رییس جمهور در مهر امسال، لایروبی بستر رودخانهها در شهرها برعهده شهرداریها است.

وی ادامه داد: مردم این منطقه تفریحی ندارند و بیشتر اوقات فراغت خود را در ساحل بهمنشیر سپری میکنند و هم اکنون منتظر راه اندازی و تکمیل این پروژه هستند. بنابراین سعی کنید هر از چند گاهی، به اطراف تهران بروید و به ریه خود فرصت بدهید تا O2 خالص را تنفس کند. مدیر توسعه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به طرح احداث جزیره شادمانی افزود: جزیره شادمانی یکی از بستههای سرمایهگذاری شهرداری آبادان است و در این جزیره ۱۶ تا ۱۷ خانوار ساکن هستند و هر سرمایهگذاری که بخواهد در این جزیره سرمایهگذاری کند باید به این خانوارها خانه واگذار کند.

مدیر توسعه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی سازمان منطقه آزاد اروند با بیان اینکه ساحلسازی کار پرهزینهای است، گفت: با شرایط حاکم بر منطقه و کشور فعلا نمیتوانیم طرح ساحلسازی را اجرا کنیم ولی به صورت نقطهای در حاشیه بهمنشیر به دنبال سرمایه گذار هستیم. در زمانی که دبی رودخانه اروند کمتر میشود مقدار بیشتری از آب دریا به صورت مد و به دنبال مد دریا وارد اروندرود و بهمنشیر میشود.

وی بیان کرد: در مقطعی از زمان، میزان آبی که سالیانه در رودخانه اروند رها میشد حدود 82 میلیارد مترمکعب بود که رقم قابل ملاحظهای است اما به دنبال احداث سدهایی در کشورهای ترکیه، عراق و سوریه در دو یا سه دهه اخیر، دیگر آبی به آن شکل وارد رودخانه اروند در کشور ایران نمیشود. وی ادامه داد: به همین منظور در تلاش هستیم که پرواز باری از استانبول ترکیه و سایر کشورهای خارجی به مقصد آبادان راهاندازی شود و مردم به واسطه خرید در این منطقه آزاد حضور پیدا کنند و در کنار آن از جاذبههای گردشگری سواحل رودخانه نیز استفاده کنند و این توجیهی برای جذب سرمایهگذار خواهد شد.

در سایر مناطق از ماهیان و دوزیستان تغذیه میکند. وی افزود: منطقه آزاد اروند برای احداث اقامتگاه بومگردی و سایر کارهای گردشگری متقاضیان را به ادارات مربوطه معرفی میکند ولی متاسفانه قوانین دست و پاگیر مانع پیشرفت کار آنها میشود. گویا شاه عباس تلاشهای زیادی برای انحراف آن به سمت زاینده رود میکند که همه بی نتیجه میماند. ایران همواره نگران این بوده که احداث سد کمال خان روند سرازیر شدن آب هیرمند، یکی از تأمینکنندههای اصلی آب دریاچه هامون را مختل کند و سومین دریاچه بزرگ ایران بعد از خزر و ارومیه بهمرور کاملاً خشک شود؛ رخدادی که تاکنون تبعات اقتصادی و زیستمحیطی آشکاری داشته و خواهد داشت که نگرانیهای زیادی را برای فعالان حقوق بشری و زیستمحیطی به همراه داشته است.

نمونهبرداری بزرگ بی مهرگان کفزی با استفاده از دستگاه سوربر (با ابعاد40×40 سانتیمتر و چشمه تور 100 میکرون) در فواصل 45 روز از مرداد 1389 تا اردیبهشت 1390 در 5 ایستگاه مطالعاتی با 3 تکرار و در مسیر 50 کیلومتری از رودخانه تجن انجام شد. در دهه چهل، در اثر بروز خشکسالی شدید علیرغم اینکه آن زمان سدهای چندانی نداشتیم، مشکلات بسیاری در اثر پیشروی شوری آب دریا در این منطقه ایجاد شد. در سالهای اخیر به دلیل سد سازی غیر اصولی و خشکسالی و کشاورزی سنتی و ورود پس آبهای شور و حاوی سموم از برخی مزارع کشاورزی بالادست کارون، مشکلات زیادی از جمله کم شدن سطح آب بهمنشیر و غلبه آب شور دریا بر میزان آب رودخانه و در نتیجه شوری بالای آب این رودخانه و تاثیر منفی بر کشاورزی و نخلستانهای منطقه گذاشته است.

هدف مشترک از احداث این سه سد، جلوگیری از ورود آب شور به رودخانههای کارون و بهمنشیراست و هدف کلی طرح مذکور، احداث یک ایستگاه پمپاژ بود که معتقدم این ایستگاه پمپاژ، بزرگترین ایستگاه پمپاژی است که در دنیا احداث میشود و ظرفیت این ایستگاه پمپاژ 120 مترمکعب بر ثانیه است. وی با بیان اینکه پروژههای آبیاری و زهکشی آبادان و خرمشهر بیش از 23 سال است که آغاز شدهاند، تصریح کرد: یقیناً طرحهای امروز بزرگترین پروژه آبیاری و زهکشی کشور ایران است. رییس سازمان آب و برق خوزستان گفت: طرحهای آبیاری، زهکشی آبادان و خرمشهر که امروز افتتاح شدند، در مجموع 16 هزار هکتار در خرمشهر و 16 هزار هکتار در آبادان را تحت پوشش قرار میدهند.

قنبری یکی از معضلات اصلی منطقه آزاد اروند را نداشتن حاکمیت بر ادارات در این منطقه دانست و گفت: برخی ادارات همچون آب و برق زیرمجموعه منطقه آزاد اروند نیستند و به همین خاطر یک سرمایهگذار برای سرمایهگذاری در این منطقه با مشکل روبه رو میشود. وی اجرای مطالعات طرح جامع گردشگری را از اقدامات منطقه آزاد اروند بیان کرد و گفت: حوزه فنی منطقه آزاد اروند مطالعات طرح جامع گردشگری در منطقه که بخشی مرتبط با رودخانهها و سواحل و زیرمجموعه آن از جمله مطالعات ساحل رودخانه بهمنشیر است را انجام داده است. وی بیان کرد: در برخی از شهرها که رودخانه ندارند با ایجاد دریاچه مصنوعی و رهاسازی ماهی، مردم را به ماهیگیری تشویق میکنند اما در آبادان و خرمشهر با وجود اینکه رودخانههای طبیعی و بکر وجود دارد ولی تاکنون در این خصوص گامهای عملی برداشته نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید