آب سرچشمه ی حیات است بدون آب زندگی وجود نخواهد داشت

احمدی، م.، مجازی امیری، ب.، عبدلی، ا.، نعمت الهی، م.، فخارزاده، س.، 1390. مقایسه برخی شاخص های تولیدمثلی دهان گرد خزری (Caspiomyzon wagneri) مهاجر به رودخانه شیرود در بهار و پاییز. طالقان و روستاهای اطراف آن مانند «اورازان» و «دیزان» در فصل بهار و تابستان بسیار مناسب برای کمپ کردن و اقامت هستند. امری واضح و قابل بیان در مقایسه بخش آقایان و بانوان پارک ساحلی آفتاب مجهزتر بودن قسمت مربوط به آقایان است که به مراتب بسیار کاملتر از قسمت بانوان ساخته و تجهیز شده است.

نسیمی از درههای خنک کوهستان شمال در شب (بادکوه) و نسیم خفیفی از بیابانهای جنوب تهران در روز (باد دشت) به طور آهسته هر شبانه روز جریان دارد.خیابان بندیها و بلوارهای زیبا و عریض و امکان دسترسی سریع به چندین بزرگراه اصلی تهران از جمله بزرگراههای چمران(پارک وی)، نیایش، یادگار امام، همت، شیخ فضلالله نوری و حکیم، سامانه ترافیکی بسیار مطلوبی را در این قسمت از شهر تهران به وجود آوردهاست. استخر مخصوص غواصی این پارک آبی برای آموزش دادن شنای حرفه ای به افراد طراحی شده که با طراحی فوق العاده، شبیه شگفتی های دنیای زیر آب در اقیانوس ها است.

در حومه شهر اسلامآباد سه دریاچه با نامهای سنارس، سیملی و خانپور واقع شدهاند که در زیبایی و خوش آب و هوایی شهر تاًثیر فراوانی دارند. شهر اسلامآباد در لبه گود فلاتی و در جنوب تپههای مار قلعه واقع شدهاست. اين پل قدمت زیادی ندارد ولی از پلهاي مستحكم و پر رفت و آمد غرب اصفهان است كه به عنوان پل كمربندي عمل ميكند و محل عبور خودروهاي سنگين و كاميونهايي است كه از شمال ايران به جنوب حركت ميكنند. گجرات از سوی شمال غربی به کشور پاکستان و از شمال شرقی به ایالت راجستان، از سوی شرق به مادیا پرادش و از جنوب به مهاراشترا محدود میشود.

عواقب کارهایی که در بلند مدت دامن گیر خود ما و فرزندانمان می شود، فرزندانی که وظیفه داریم محیط زیستی سالم و پاکیزه را برای رشدشان فراهم آوریم، این بار قصد داریم به رفتارهای بدمان در کنار رودخانه ها بیشتر توجه کنیم، عاداتی که شاید بی توجه از کنارشان رد می شویم، کارهایی که در کنار رودخانه ها انجام می دهیم و باعث آلودگی و به بار آمدن هزاران فاجعه ی جبران ناپذیر می شوند. با توجه به اینکه هر سیستم و طرح تغذیه مصنوعی از یک سیستم آبدار، یک منبع تغذیه و بالاخره تاسیسات مربوطه تشکیل می شود، به خوبی می توان حدس زد که ابعاد این طرحها تا چه اندازه می توانند متغیر باشند که این تغییرات می توانند هم از نظر زمانی و هم از نظر مکانی قابل اندازه گیری باشند.

رود سند از این شهر میگذرد. حیدرآباد یکی از شهرهای استان سند در کشور پاکستان است. مولتان (در اردو: ملتان) یکی از شهرهای استان پنجاب در کشور پاکستان و مرکز ناحیه مولتان است. البته از نظر تاریخی این منطقه بخشی از ناحیه پنجاب بهشمار میآید. پوشش گیاهی اسلامآباد به سرعت در حال نابودی است و بیم آن میرود که در صورت عدمکشت مجدد گیاهان بومی و غیربومی در این منطقه، اسلامآباد مناظر طبیعی خود را از دست بدهد. چون اتیوپی نیز سدی زده است رودخانه نیل نیز از دو بخش تشکیل می شود؛ یک بخش از کشور های آفریقایی می گذرد و می آید و به صورت نیل سفید است و یک نیل آبی است که از دریاچه ای در اتیوپی سرچشمه می گیرد و آنجا نیز سد سازی هایی صورت گرفته است که اگر آب گیری شود خصوصا اگر ارتفاع تاج آن بسیار بلند مرتبه باشد می تواند بخش مهمی از آب نیل آبی را مهار کند و دیگر آبی برای پیوستن به رودخانه سفید وجود نخواهد داشت لذا در آن جا نیز تنش آب به تنشی فرامرزی در منطقه شمال آفریقا تبدیل شده است.

نظام حکومتی به شکل فدرالی بیشتر بدست بلوچها بوده و پشتو زبانان از اختیارات کمی برخورداراند. بیش از سه چهارم کره ی زمین را آب فراگرفته است اما بیشتر این آب ها دارای نمک می باشند و تنها یک درصد کل آب های موجود، آب شیرین و قابل استفاده است . بیشتر مردم مردان مربوط به دو طایفه کمالزی و بی زی و امازی از قبیله یوسفزی هستند. یکی از موضوعات جالبی که وجود دارد این است که پنجمین رود بزرگ کشور ما، بلندترین رود ترکمنستان است، این موضوع به خوبی اهمیت طبیعت شگرف و بی نظیر کشورمان را به تصویر می کشد و نشان دهنده بزرگی و عظمت آن است.

شعبانی تاکید کرد: باید به این حوضه با نگاه ملی دیده شود و متوجه باشیم که تهدید حیات زایندهرود و بی توجهی به معضلات این حوضه به واقع یعنی تهدید تمدن ایران زمین و اثرات مخرب نابودی آن از هر جنگی در طول تاریخ نیز برای کشور مخربتر است و تبعات ویرانگر آن غیر قابل جبران خواهد بود. این شهر یکی از مراکز مهم تجاری در کل کشور است. شهر پیشاور در کناره گردنه معروف خیبر قرار دارد و مرکز بازرگانی، سیاسی و فرهنگی مناطق مرزی و پشتوننشین پاکستان بشمار میآید.در کتیبه کعبه زرتشت شاپور یکم این شهر را جز قلمرو ایران می خواند.

البته این حزب سیاسی قومی موسوم به پشتونخواه ملی عوامی پارتی، از حکومت افغانستان به رهبری حامد کرز به علت پشتون بودن آن حمایت مینماید. گونهای از درختان برگریز به شهر جلوهٔ پاییزی میبخشند. این دریاچه بهدلیل باتلاقی بودن و همچنین وجود درختان کمر شکسته، اغلب اوقات پوشیده از مه است و محلیان بر این باورند که در این منطقه ارواحی سرگردان زندگی و رفت و آمد میکنند. از دیگر جاهای دیدنی افغانستان در بلخ می توان به آتشکده نوبهار، مسجد خواجه پارسا، مدرسه سبحان قلی خان و زيارت خواجه اکاشا اشاره کرد.

کویته که در نزدیک مرز افغانستان در قندهار است، دارای جمعیت مختلط قومی بوده که عمدتاً اقوام هزاره، پشتون و بلوچ دران زنگی نموده و تعداد اقوام هزاره که در زمان امیر عبد الرحمان خان از افغانستان مهاجرت نموده بودند، نیز درآنجا سکونت داند که تا امروز به زبان فارسی تکلم مینمایند. اما در سالهای اخیر دهه ۹۰ میلادی اتحاد پشتونها بهوسیله تحرک پشتونگرایی که در رأس آن محمود خان اچگزی قرار دارد، تا اندازه آنها حضور خودشان را متجلی نمودهاند. وی افزود: رودخانه اترک بهعنوان یک شبکه شاهرگی کل خراسان شمالی را تحت پوشش قرار داده به همین علت ما با تشکیل ستاد احیای رودخانه اترک کار خود را آغاز کردهایم و موضوعات را در سطح استانی پیگیری میکنیم.

شهر راولپندی یکی از مهمترین شهرهای صنعتی پاکستان میباشد و تعداد زیادی از شهرکها و کارخانجات صنعتی را در خود جای داده است. این شهر پیش از تشکیل کشور پاکستان «پاریس هند» نامیده میشد، چرا که خیابانهای آن هر روز با عطر شستشو داده میشد. دود به آرامی از بطری خارج می شود . 15) ماهی ها چگونه زیاد می شوند ؟ رود نه میجوشد، نه میخروشد غروب دلگیری است؛ غروبی که در آن هزاران ماهی به یکباره صید شدند. آبزیان: کپور ماهی، ماهی سفید، ماهی اسپیله، زردماهی.

سرگودها (به اردو: سرگودھا) (به انگلیسی: Sargodha)، مرکز ضلع (بخش) سرگودها، شهری در ایالت پنجاب در شمال غرب پاکستان، با بیش از یک میلیون جمعیت دوازدهمین شهر بزرگ پاکستان و به عنوان بهترین تولید کننده مرکبات پاکستان است. گُجَرات (به زبان گجراتی: ગુજરાત) ایالتی در غرب هندوستان است. حیدرآباد در گذشته مرکز استان سند بود و لقب «شهر عطرها» را داشت. شهر نو و شهر قدیمی اسلامآباد که نام شهر قدیمی گاخار ( این شهر در گذشته قسمتهایی از شهر راولپندی محسوب میشدهاست که در حال حاضر به عنوان شهر قدیم اسلام آباد مطرح میشود ) است و در کنار هم واقع شدهاند و کشور گذشته و کشور کنونی را نشان میدهند .

این شهر در گذشته لیالپور نامیده میشد. در آغاز بنیادش در دوره کوشانیها نام آن به گونه پوروشاپورا تلفظ میشد و از همان آغاز از کانونهای مهم بازرگانی در جاده ابریشم و همچنین چهارراهی برای گذر فرهنگ شبه قاره هند به آسیای میانه بودهاست. نام پیشاور از زبانهای ایرانی است و به قولی از نام شاپور یکم پادشاه ساسانی که بر این شهر دست یازید و امپراتوری کوشان را پیوست امپراتوری ساسانی کرد اقتباس شده باشداین نام در گویش شمال شرقی پشتو به گونه پَیخاوَر تلفظ میشود.

بیشتر مردم این شهر به زبان پشتو سخن میگویند؛ در عین حال، زبانهای فارسی، هندکو، پنجابی و اردو نیز در پیشاور گویشورانی دارد. ۹۸.۴۴ درصد مردم شهر مردان پشتوزبانند. ب-فرمول درصد فضاهای خالی (تخلخل) را بنویسید. قتل رهبر بلوچها توسط ارتش پاکستان در درگیریهای اخیر در این ولایت، خشم این طایفه را نسبت به نخبگان پنجاب بر انگیختهاست. شیخوپوره (به اردو: شیخوپورہ) شهری در ایالت پنجاب (پاکستان) کشور پاکستان است که در سرشماری سال ۲۰۰۶ میلادی، ۳۷۴٫۰۱۱ نفر جمعیّت داشته است.

مطابق سرشماری سال ۱۹۹۸، از مجموع کل جمعیت شهر اسلام آباد، ۶۵٪ را اقوام پنجاب، ۱۰٪ را مهاجران اردو، ۱۰٪ را مهاجران پشتو و نیز ۱۵٪ را سایر اقوام (شامل سندی، بلوچی و کشمیری) تشکیل میدهند. بخش قدیمی آن که دارای ۲۰ دروازه و به سبک شهرهای پرجمعیت آسیای میانه ساخته شده خانههایی از خشت با کوچههای تنگ و پرپیچ و خم دارد. بخش عظیمی از رود قابل کشتیرانی است که به عنوان گذرگاه آبی، شهرهای داخلی پاراگوئه و آرژانتین را به اقیانوس اطلس مربوط میسازد.

شهر پیشاور با قدمتی طولانی و باستانی، حدود ۲۰ کیلومتر طول و ۱۰ کیلومتر عرض از جمله شهرهای مهم پاکستان میباشد. اصلاح شده است. در مورد نمونههایی که تا حد گونه شناسایی شدهاند، گونهها از گونههای شاخص و مشخص آن جنس بوده، بنابراین تشخیص گونه مشکل نمی­باشد. لارکانه شهری بزرگ در شمال غربی استان سند پاکستان است. جمعیت ناحیه مولتان در سال ۱۹۹۸ بالغ بر ۳٫۸ میلیون نفر بوده است. جمعیت این شهر در سال ۱۹۹۸ برابر با ۲۷۰٬۲۸۳ نفر بوده است. قیمت ملک در این منطقه متناسب با آبوهوا و سرسبزی آن بسیار گران است. بررسی بر روی خواص این ماده نشان داد که خاک سنگ، گزینه بسیار مناسبی برای اجرای اساس/زیراساس و یا بستر روسازیهای سنگی است.

دیدگاهتان را بنویسید